Description
FFB0624EHE-F00 Delta 24VDC 60x60x38mm 50.2CFM 0.972inH2O(242.1Pa) Ball 54.5dB(A) 9.12W 8000RPM 3 Wire Leads Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach) DC Fan
Specifications
| Part Number | FFB0624EHE-F00 |
|---|---|
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Series | FFB |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Dimensions | 60x60x38 mm |
| Air Flow | 50.2 CFM |
| Air Flow (m3) | 1.41 m³/min |
| Static Pressure | 0.972 in H2O (242.1 Pa) |
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Features | Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach) |
| Fan Type | DC |
| Noise Level | 54.5 dB(A) |
| Power Rating | 9.12 W |
| Fan Speed | 8000 RPM |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight | 0.234 lb (106.14 g) |






Reviews
There are no reviews yet.