Description
QFR1212GHE-SP01 Delta 12VDC 120x120x38mm 210.4CFM 1.170inH2O(291.4Pa) Ball 64dB(A) 21.6W 6000RPM 4 Wire Leads Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach) DC Fan
Specifications
| Part Number | QFR1212GHE-SP01 |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Series | QFR |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Dimensions | 120x120x38 mm |
| Air Flow | 210.4 CFM |
| Air Flow (m3) | 5.89 m³/min |
| Static Pressure | 1.170 in H2O (291.4 Pa) |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Type | DC |
| Features | Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Noise Level | 64 dB(A) |
| Power Rating | 21.6 W |
| Fan Speed | 6000 RPM |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Operating Temperature | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Approval Agency | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight | 0.728 lb (330.22 g) |






Reviews
There are no reviews yet.