Description
AFB02512HHA-AF00 Delta 12VDC 25x25x10mm 2.4CFM 0.300inH2O(74.7Pa) Ball 28dB(A) 960mW 13000RPM 3 Wire Leads Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach) DC Fan
Specifications
| Part Number | AFB02512HHA-AF00 |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Series | AFB |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Dimensions | 25x25x10 mm |
| Air Flow | 2.4 CFM |
| Air Flow (m3) | 0.067 m³/min |
| Static Pressure | 0.300 in H2O (74.7 Pa) |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Type | DC |
| Features | Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach) |
| Noise Level | 28 dB(A) |
| Power Rating | 960 mW |
| Fan Speed | 13000 RPM |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight | 0.024 lb (10.89 g) |






Reviews
There are no reviews yet.