Description
W1G250-HJ14-02 ebmpapst 24VDC 280x280x80mm 827.5CFM Ball 120W 3000RPM IP69 Terminal Block PWM Control Tubeaxial DC Fan
Specifications
| Part Number | W1G250-HJ14-02 |
|---|---|
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Series | W1G250 |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Dimensions | 280x280x80 mm |
| Air Flow | 827.5 CFM |
| Air Flow (m3) | 23.17m³/min |
| Static Pressure | 0.562 in H2O (140.0 Pa) |
| Manufacturer | ebm-papst |
| Features | PWM Control, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP) |
| Fan Type | DC |
| Power Rating | 120 W |
| Fan Speed | 3000 RPM |
| Termination | Terminal Block |
| IP Rating | IP69 |
| Operating Temperature | -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C) |
| Approval Agency | EAC |
| Subcategory | Tubeaxial |






Reviews
There are no reviews yet.