Description
AFC2848DW-F00 Delta 48VDC 280x280x80mm 1199.6CFM 0.972inH2O(242.1Pa) Ball 70dB(A) 105.6W 2750RPM 4 Wire Leads Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach) DC Fan
Specifications
| Part Number | AFC2848DW-F00 |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Series | AFC |
| Voltage Rating | 48 VDC |
| Dimensions | 280x280x80 mm |
| Air Flow | 1199.6 CFM |
| Air Flow (m3) | 33.59 m³/min |
| Static Pressure | 0.972 in H2O (242.1 Pa) |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Type | DC |
| Features | Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Noise Level | 70 dB(A) |
| Power Rating | 105.6 W |
| Fan Speed | 2750 RPM |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Operating Temperature | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Approval Agency | CE, TUV, UL |
| Weight | 5.5 lbs (2.5 kg) |






Reviews
There are no reviews yet.