Description
AFB0612HHE-T500 Delta 12VDC 60x60x38mm 46.2CFM 0.793inH2O(197.5Pa) Ball 50dB(A) 8.16W 8000RPM 2 Wire Leads Locked Rotor Protection DC Fan
Specifications
| Part Number | AFB0612HHE-T500 |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Series | AFB |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Dimensions | 60x60x38 mm |
| Air Flow | 46.2 CFM |
| Air Flow (m3) | 1.29 m³/min |
| Static Pressure | 0.793 in H2O (197.5 Pa) |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Type | DC |
| Features | Locked Rotor Protection |
| Noise Level | 50 dB(A) |
| Power Rating | 8.16 W |
| Fan Speed | 8000 RPM |
| Termination | 2 Wire Leads |
| IP Rating | IP55 |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight | 0.258 lb (117.03 g) |






Reviews
There are no reviews yet.