Description
9G1212M1011 Sanyo Denki San Ace 120 DC 12VDC 119x119x38mm 74CFM Ball 32dB(A) 2.52W 1950RPM 3 Wire Leads Speed Sensor (Tach) Tubeaxial fan
Specifications
| Part Number | 9G1212M1011 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanyo Denki |
| Fan Type | DC |
| Series | San Ace 120 |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Dimensions | 119x119x38 mm |
| Air Flow | 74 CFM |
| Air Flow (m3) | 2.07m³/min |
| Static Pressure | 0.159 in H2O (39.6 Pa) |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Features | Speed Sensor (Tach) |
| Noise Level | 32 dB(A) |
| Power Rating | 2.52 W |
| Fan Speed | 1950 RPM |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Operating Temperature | -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C) |
| Approval Agency | CSA, TUV, UL |
| Weight | 0.728 lb (330.22 g) |
| Subcategory | Tubeaxial |






Reviews
There are no reviews yet.