Description
8214J/2H4 ebmpapst 24VDC 80x80x38mm 131CFM Ball 38W 3 Wire Leads Speed Sensor (Tach) Tubeaxial DC Fan
Specifications
| Part Number | 8214J/2H4 |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst |
| Series | 8200J |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Dimensions | 80x80x38 mm |
| Air Flow | 131 CFM |
| Air Flow (m3) | 3.67m³/min |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Type | DC |
| Features | Speed Sensor (Tach) |
| Noise Level | 71 dB(A) |
| Power Rating | 38 W |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Operating Temperature | 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C) |
| Weight | 0.44 lb (199.58 g) |
| Subcategory | Tubeaxial |






Reviews
There are no reviews yet.