Description
1204KL-04W-B59-B00 NMB Technologies 12VDC 30x30x10mm 3.8CFM Ball 27dB(A) 960mW 10500RPM 3 Wire Leads Tubeaxial DC fan
Specifications
| Part Number | 1204KL-04W-B59-B00 |
|---|---|
| Manufacturer | NMB Technologies |
| Fan Type | DC |
| Series | 1204KL |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Dimensions | 30x30x10 mm |
| Air Flow | 3.8 CFM |
| Air Flow (m3) | 0.106m³/min |
| Static Pressure | 0.216 in H2O (53.8 Pa) |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Features | Locked Rotor Sensor |
| Noise Level | 27 dB(A) |
| Power Rating | 960 mW |
| Fan Speed | 10500 RPM |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight | 0.019 lb (8.62 g) |
| Subcategory | Tubeaxial |






Reviews
There are no reviews yet.