Description
DV6248U ebmpapst 48VDC 171.5×50.80mm 317.8CFM Ball 40W 4300RPM IP68 2 Wire Leads Tubeaxial DC Fan
Specifications
| Part Number | DV6248U |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst |
| Series | DV6200U |
| Voltage Rating | 48 VDC |
| Dimensions | 171.5×50.80 mm |
| Air Flow | 317.8 CFM |
| Air Flow (m3) | 8.90m³/min |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Type | DC |
| Noise Level | 63 dB(A) |
| Power Rating | 40 W |
| Fan Speed | 4300 RPM |
| Termination | 2 Wire Leads |
| IP Rating | IP68 |
| Operating Temperature | -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C) |
| Approval Agency | UL |
| Weight | 1.9 lbs (861.8 g) |
| Subcategory | Tubeaxial |






Reviews
There are no reviews yet.