Description
AFB03512MA-A Delta 12VDC 35x35x10mm 4.5CFM 0.075inH2O(18.6Pa) Ball 18dB(A) 600mW 5800RPM 2 Wire Leads Locked Rotor Protection DC Fan
Specifications
| Part Number | AFB03512MA-A |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Series | AFB |
| Voltage Rating | 12 VDC |
| Dimensions | 35x35x10 mm |
| Air Flow | 4.5 CFM |
| Air Flow (m3) | 0.126 m³/min |
| Static Pressure | 0.075 in H2O (18.6 Pa) |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Type | DC |
| Features | Locked Rotor Protection |
| Noise Level | 18 dB(A) |
| Power Rating | 600 mW |
| Fan Speed | 5800 RPM |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Approval Agency | CE, CSA, UL, VDE |
| Weight | 0.023 lb (10.43 g) |






Reviews
There are no reviews yet.