Description
4114NXHHU-233 ebmpapst 24VDC 119x119x38mm 153CFM Ball 13.6W 4900RPM IP68 2 Wire Leads Auto Restart, Locked Rotor Protection Tubeaxial DC Fan
Specifications
| Part Number | 4114NXHHU-233 |
|---|---|
| Manufacturer | ebm-papst |
| Series | 4100NU |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Dimensions | 119x119x38 mm |
| Air Flow | 153 CFM |
| Air Flow (m3) | 4.28m³/min |
| Static Pressure | 0.819 in H2O (204.0 Pa) |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Fan Type | DC |
| Features | Auto Restart, Locked Rotor Protection |
| Noise Level | 60 dB(A) |
| Power Rating | 13.6 W |
| Fan Speed | 4900 RPM |
| Termination | 2 Wire Leads |
| IP Rating | IP68 |
| Operating Temperature | -13 ~ 131°F (-25 ~ 55°C) |
| Approval Agency | UL |
| Weight | 0.882 lb (400.07 g) |
| Subcategory | Tubeaxial |






Reviews
There are no reviews yet.